Kızlık Zarı Dikkat

KIZLIK ZARI DİKKAT

Kızlık zarının zedelenmesi, yırtılması, kanaması, bozulması cinsel ilişki dışında da olabilir. Özellikle spor yaparken dikkat etmek gerekir. Bizim en çok karşılaştığımız vakalar bisiklet ve motorsiklet kullanırken düşmeler sonucu, sert ve sivri bir cismin dış genital organları ve kızlık zarını (himen) zedelemesi ile kızlık zarı tam olarak bozulmasa bile yırtıklar oluşabilmektedir. Bahçede oyun oynarken duvar veya çit üzerinden atlarken takılarak çit veya duvar üzerindeki koruyucu demirlere takılma da gözlenmektedir. Özellikle çocuklara bu konuda aileleri eğitim vermelidir.

Masturbasyon uygun şekilde yapılırsa kızlık zarına zarar vermez. Eğer masturbasyon sırasında parmak veya cisim ile kızlık zarını zorlamak yırtıklar ve zedelenmelere yol açabilir. Erkek arkadaşınız ile sevişme esnasında sürtünme yolu ile kontrolsuz seks yapılırsa kızlık zarında bazen zedelenme küçük kanamalar görülebilir. Adet tarihlerini not etmeniz adet gecikmesi ve gebelik önlemesi için size yol gösterici olacaktır.

Kızlık zarı ile ilgili şüpheniz varsa veya bilgi almak için Antalya kadın hastalıkları ve doğum uzmanı özel jinekolog olarak beni arayıp randevu talep edebilirsiniz. Kızlık zarı muayenesi (bakirelik testi) yapılarak size bilgi verilir.