Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık Zarı NedirKızlık zarının Latince ismi HYMEN (himen) dir. Eski yunan kültüründe düğün tanrısının adına HYMENAOUS denilmektedir. Gerdek gecesinde HYMENAOUS'a adandığından kızlık zarına hymen (himen ) ismi verilmektedir.

Kızlık zarı anatomik olarak vajen girişini kapatan mukoza yapısından oluşmaktadır. Kızlık zarı vajen girişinden 1-2 cm içeride bazı kilolu bayanlarda ise biraz daha içeride bulunmaktadır. Vajende bulunan küçük dudaklara bağlıdır. Kızlık zarının şekli ve yapısı herkese göre değişiklik göstermektedir.

Kızlık zarı soğan zarı kalınlığında bazılarında ise cinsel ilişkiye girmeye izin vermeyecek kadar kalın olabilir. Küçük kız çocuklarında östrojen hormonu etkisi ile ileriki yaşlarda sert dokular esnemeye ve yumuşamaya başlar.

Kızlık zarının tam olarak fonksiyonu bilinmemektedir. Bazı yayınlarda vajen Girişini mikrobik ortamdan koruduğu söylenmektedir. Genellikle ilk cinsel ilişkide yırtılır. Kanama olması şart değildir. Zarın tipi ve şekline göre değişmektedir.

Kızlık Zarı Nedir2Kızlık zarının ortasında açıklık vardır adet kanamasının dışarıya çıkmasına olanak sağlar eğer bu açıklık doğuştan yoksa küçük bir cerrahi müdahale açıklı oluşturulur.

Kızlık zarı özellikle Müslüman ülkelerde bakirelik kavramı için oldukça önemlidir.