Kızlık Zarı Tipleri

Kızlık Zarı TipleriKızlık zarı tipleri çeşitlilik gösterir. Kızlık zarı anatomik olarak her bayanda farklı olabilir. Farklı yapılardan dolayı ilk cinsel birliktelik sonrası kanama az olabilir, çok olabilir, hiç olmayabilir. Özellikle ilk ilişki sonrası kanama olmaması toplum olarak ülkemizde sosyal bir sorun haline gelmiştir.

Kızlık zarının tipleri nelerdir? Kızlık zarının en sık görüleni hangisidir? Sorularına yanıt bulalım.

Kızlık Zarı Tipleri

Annuler ( Halka ) Tip:

En Sık Görülen Tip: Kızlık zarının ortasında halka şeklinde açıklık vardır. Kızlık zarı da yuvarlak halka şeklindedir. Halka şekline bulunan açıklık eğer geniş ise penis girdiği zaman zar kenarlara doğru esneyebilir böylece ESNEK ZAR denilen kanama yapmayan çeşidi olabilir.

Septalı Kızlık Zarı: Kızlık zarının ortasında bant veya perde bulunmaktadır. Eğer bu yapı normalden kalın ise küçük cerrahi operasyon ile açılması gerekebilir. Önceden fark edilmez ise cinsel ilişki sonrası fazla kanama yapabilir. Nadir görülür.

Kızlık Zarı Tipleri2

Cribriform: Kızlık zarının üzerinde çok sayıda elek şeklinde delik vardır. Nadir görülür. Mukoza kalın ve etli ise kanama yapabilir.

Carnosus: Kızlık zarı oldukça etlidir nadir görülür cerrahi operasyon gerektirebilir.

Fimbriatus: Kızlık zarı saçaklıdır. Nadir görülür.

İmperfore Himen: Kızlık zarında doğuştan hiç açıklık olmamasıdır. İlk adet kanaması sonrası kan kızlık zarında delik olmadığı için dışarı çıkamaz vajen içinde birikir ağrı yapar jinekolojik muayenede tanı konularak kızlık zarı ortasına yapılacak küçük bir kesi ile sorun giderilir.

Mikroperfore Himen: Kızlık zarı ortasında çok küçük bir delik vardır. Adet çok ağrılı olmaktadır yapılacak cerrahi müdahale ile ağrılar giderilmeye çalışılır.

Kresentrik Himen: Kızlık zarı yarım ay şeklindedir. Mukoza yapısı kalın ise cinsel ilişki sorun yaratırsa cerrahi müdahale gerekir.

Annuler-(Halka)-Tip-Kızlık-ZarıCribriform-TipEsnek-Tip-İmperfore-TipSepta-içeren